
Studia Podyplomowe Pedagogiki Resocjalizacyjnej (rok akademicki 2018/2019)
Kierunki i specjalności
Jednostki prowadzące
Zapisy
Język wykładowy
Opis
Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę z zakresu diagnozowania dzieci i młodzieży wymagającej wychowania resocjalizującego oraz projektowania takiego postępowania w warunkach instytucjonalnych i środowiskowych.
Program studiów przewiduje dwa bloki zagadnień:
• teoretyczny – interdyscyplinarny charakter analiz zjawiska patologii indywidualnej i społecznej przy wykorzystaniu wiedzy i metodyki z obszarów: prawa, kryminologii, psychologii, socjologii i profilaktyki pozwoli na poznanie mechanizmów dewiacji społecznych, umożliwi ich diagnozowanie, co w efekcie stanowi punkt przygotowywania zintegrowanych programów oddziaływań opiekuńczych, wychowawczych i terapeutycznych,
• warsztatowy – umiejętności praktyczne pozwolą reagować na: agresję, przemoc, wycofanie, potrzebną opiekę i terapię oraz ustalić procedury/strategie oddziaływania resocjalizacyjnego i terapeutycznego z ekspozycją dramy, plastyki, muzyki, zajęć sportowych i rekreacyjnych. Blok ten uzupełniony jest o umiejętności związane z mediacjami i negocjacjami społecznymi, strategie pracy z grupą oraz warsztaty psychoedukacyjne.
Studia kwalifikują do pracy w zakresie resocjalizacji w placówkach oświatowych, resocjalizacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, ze szczególnym uwzględnieniem środowiskowej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.
Absolwent posiada kwalifikacje do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych realizujących zadania z zakresu resocjalizacji, profilaktyki społecznej, zapobiegania przestępczości (policja, straż miejska), w szczególności zaś zajmujących się problematyką demoralizacji i przestępczości nieletnich (instytucje izolacyjne, placówki diagnostyczne, opiekuńczo-wychowawcze, placówki ochrony zdrowia w zakresie leczenia uzależnień; ośrodkach pomocy społecznej, instytucjach zajmujących się pracą z bezdomnymi, bezrobotnymi, świadczących pomoc postpenitencjarną).
Zasady kwalifikacji
Kandydat na studia podyplomowe musi mieć ukończone studia licencjacie lub magisterskie z obszaru nauk humanistycznych lub społecznych oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.
lub
Kandydat na studia podyplomowe musi mieć tytuł licencjata lub magistra uzyskany po ukończeniu kierunku pedagogika albo na kierunku lokowanym w innych obszarach wiedzy, pod warunkiem posiadania potwierdzonych kwalifikacji nauczycielskich.
oraz
Rejestracja w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) i złożenie kompletu dokumentów.
Miejsce ogłoszenia wyników
Wysokość czesnego
Dodatkowe dokumenty
Wymagane dokumenty
- podanie o przyjęcie na wybrane studia podyplomowe (formularz wydrukowany osobistego konta z systemu IRK),
- ksero dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich (oryginał do wglądu),
- ksero dowodu osobistego (oryginał do wglądu),
- dokument potwierdzający przygotowanie pedagogiczne/kwalifikacje nauczycielskie
Dodatkowe informacje
Uruchomienie studiów
Uruchomienie studiów nastąpi po skompletowaniu grupy (20 osób), o czym zainteresowani zostaną powiadomieni w formie elektronicznej.
W sytuacji niewystarczającej liczby uczestników zaproponowany zostanie kandydatom inny kierunek studiów, który został uruchomiony.
Dodatkowe informacje
Dziekanat Studiów Podyplomowych - pokój A15
tel.: (85) 745 75 22, e-mail: podyplomowe.pip@uwb.edu.pl