
Studia Podyplomowe Nauczyciel Przyrody (rok akademicki 2018/2019)
Kierunki i specjalności
Jednostki prowadzące
Zapisy
Limit miejsc
Opis
Studia Podyplomowe Nauczyciel Przyrody są studiami kwalifikacyjnymi, skierowanymi do nauczycieli, którzy przygotowują się do nauczania przyrody w szkole podstawowej. W procesie kształcenia słuchacz poszerza i aktualizuje wiedzę, umiejętności i kompetencje z takich nauk jak: biologia, nauka o Ziemi, chemia, fizyka, ochrona przyrody i środowiska oraz dydaktyka przyrody i technologie komunikacyjno-informacyjnej. Studia doskonalą i kształtują u słuchaczy umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin przyrodniczych oraz komunikowania się w procesie nauczania. Celem studiów jest również kształtowanie aktywnej postawy w doskonaleniu zawodowym oraz nawyk samokształcenia przez całe życie zawodowe. Podczas studiów słuchacze odbywają praktykę w szkole. Ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych: 410 (w tym 60 godz. praktyki w szkołach). Po ukończeniu Studiów Podyplomowych Nauczyciel Przyrody słuchacze uzyskują kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole podstawowej.
Kwalifikacje Absolwenta
Podczas studiów słuchacze nabywają przygotowanie merytoryczne i umiejętności niezbędne do nauczania przyrody w szkole podstawowej zgodnie z treściami kształcenia zawartymi w podstawie programowej w zakresie przedmiotu przyroda w szkole podstawowej. Absolwenci Studiów Podyplomowych Nauczyciel Przyrody potrafią zorganizować zajęcia terenowe oraz zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie wykonują proste eksperymenty i obserwacje przyrodnicze; potrafią również zorganizować wyposażenie pracowni przyrodniczej w niezbędne środki dydaktyczne do nauczania przyrody w szkole podstawowej. Absolwenci nabędą umiejętności integracji wiedzy przyrodniczej oraz wspierania uczniów w rozwoju umiejętności postrzegania i rozumienia przez nich zjawisk i procesów przyrodniczych. Będą potrafili rozwijać zainteresowania przyrodnicze uczniów oraz kształtować ich postawy badawcze, dostosować stawiane przed uczniami wymagania do ich możliwości.
Grupy przedmiotów objętych programem studiów:
Nauki o Ziemi ……………………………………….......80 godz.
Wybrane zagadnienia z ekologii………………………....20 godz.
Organizmy i ich funkcjonowanie w przyrodzie…………. 8 godz.
Człowiek i jego funkcjonowanie w środowisku…………30 godz.
Filozofia przyrody………………………………………... 6 godz.
Elementy fizyki ………………………………………… 20 godz.
Chemia w przyrodzie i życiu człowieka…………………24 godz.
Dydaktyka przyrody…………………………………….. 60 godz.
Środki przekazu i przetwarzania informacji …………….12 godz.
Ochrona przyrody i środowiska………………………….24 godz.
Hydrobiologia……………………………………………16 godz.
Praktyki…………………………………………………..60 godz.
Warunki ukończenia studiów:
1. Spełnienie przez słuchaczy efektów kształcenia wynikających z programu studiów. Zaliczenie studiów odbywa się na podstawie egzaminu i zaliczenia na ocenę poszczególnych przedmiotów. Po ukończeniu studiów słuchacze uzyskają świadectwo potwierdzające ich kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole podstawowej.
Wymagana jest 85% frekwencja na zajęciach przewidzianych programem studiów.
Zasady kwalifikacji
Na studia przyjmowane są osoby posiadające dyplom ukończenia studiów I stopnia lub studiów magisterskich oraz posiadające kwalifikacje pedagogiczne. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Dokumenty przyjmowane będą do momentu zapełnienia limitu miejsc.
Dodatkowe dokumenty
Dokumenty składane przez kandydata na studia podyplomowe:
dyplom ukończenia studiów wyższych,
świadectwo potwierdzające kwalifikacje pedagogiczne.
Dodatkowe informacje
Miesiąc |
Dyżury |
Miejsce |
Telefon |
|
Lipiec Wrzesień Październik |
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od. 10.00-14.00 |
Dziekanat Wydziału Biologiczno-Chemicznego ul. K. Ciołkowskiego 1K (budynek Instytutu Chemii), pokój 1010 |
tel. 85-738 82 87
|
e –mail |
Czerwiec Wrzesień Październik |
środa 11.00-12.30 |
Pracownia Dydaktyki Biologii Instytut Biologii ul. K. Ciołkowskiego 1J pokój 2044,
|
tel. 85 738 84 34 |
|